Już wkrótce na rynek trafią kredyty hipoteczne z dopłatami!

Dla zainteresowanych udziałem w programie Pierwsze Mieszkanie istotny będzie sposób oceny zdolności kredytowej. 24 kwietnia minister Buda zapowiedział, w oparciu o dane banków i interpretację Komisji Nadzoru Finansowego, że ocena zdolności będzie uwzględniać dopłaty do odsetek. To mogłoby znacząco zwiększyć możliwości kredytowe. Czy aby na pewno to będzie możliwe?

Wypowiedź prezesa ZBP o wpływie dopłat na zdolność kredytową klientów.

Prezes Związku Banków Polskich, Tadeusz Białek, zaoponował i wypowiedział się nieco ostrożniej na ten temat - „Nie znam bliżej okoliczności, o których mówi minister Buda jako o interpretacjach KNF i banków. Z punktu widzenia przepisów prawa bankowego w tej materii przepisy pozostają niezmienne, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z programem dopłat, czy innym programem pomocowym […] Przepisy prawa bankowego w zakresie zdolności kredytowej nie różnicują tej zdolności w zależności od tego, czy kredyt jest z dopłatami, czy też nie”.

Czy Bezpieczny Kredyt 2% wpłynie na poprawę zdolności kredytowej zainteresowanych?

Program "Bezpieczny Kredyt 2 proc." ma wystartować w lipcu 2023 roku, ale proces legislacyjny wciąż trwa. Czy zastosowanie dopłat do oceny zdolności kredytowej faktycznie będzie miało wpływ na wysokość kredytów hipotecznych? Przewidywania i chęci Rządu są optymistyczne, lecz banki muszą trzymać się zasad prawnych i regulacji pionu ryzyka kredytowego. Zdolność raczej jednak będzie liczona standardowo, ponieważ okres dopłat nie będzie trwał do końca spłaty, a przez 10 lat - a do tego czasu stopy procentowe najpewniej ulegną zmianie. Może ostatecznie uda się wypracować pewien kompromis, jak na przykład wyliczenie wysokości rat po zakończeniu okresu dopłat, opartych o prognozy z założeniem dzisiejszych stóp procentowych? Cóż, czas pokaże!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj najświeższe wiadomości dotyczące programów.

 


 Copyright © DEVELOPERGO