Cenne wnioski o programie Mieszkanie Bez Wkładu Własnego od naszej Ekspertki!

O niełatwe zagadnienia najlepiej pytać Ekspertów. W poniższym kompleksowym artykule doradca ds. nieruchomości Paula Wierzchoń opowie Wam o cennych obserwacjach na temat programu Mieszkanie Bez Wkładu Własnego, które rozjaśnią Wam sytuację i pomogą podjąć decyzję co do udziału!


Na czym polega program Mieszkanie Bez Wkładu Własnego?

„Zamysłem programu jest umożliwienie rodzinom bądź osobom samotnym nabycie swojej pierwszej nieruchomości bez posiadania wkładu własnego. Dotychczas zaciągnięcie kredytu było możliwe przy posiadaniu 10% lub 20% wkładu finansowego, co w szczególności dla młodych osób było ciężkie do zrealizowania. Szczególnie w ostatnim czasie, ceny nieruchomości stale rosły, co powodowało, że posiadany wkład własny również musiał się zwiększać. Zakładając, że średnia wartość niewielkiego mieszkania na rynku wtórnym to 300 tys. złotych, należy uzbierać 30 a nawet 60 tysięcy złotych żeby móc zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup wybranej nieruchomości. W sytuacji, gdy kończymy studia, zaczynamy pracę i rozpoczynamy dorosłe życie, bez wsparcia rodziny jest to niemalże niemożliwe do zrealizowania. Rodziny posiadające dzieci czy wynajmujące mieszkania również nie są w lepszej sytuacji. Za najem musimy zapłacić odstępne, które mogłoby zostać przeznaczone na spłatę raty kredytu”.

Ograniczenia i szanse programu Mieszkanie Bez Wkładu Własnego.

„Osoby kwalifikujące się do programu nie muszą posiadać własnego wkładu finansowego ale muszą mieć zdolność kredytową na 100% wartości nieruchomości. Czy jest to ograniczeniem? Zdecydowanie tak, jednakże jest to alternatywą dla wynajmu. Dodatkowo osoby biorące udział w programie mogą skorzystać ze Spłaty Rodzinnej, o której możecie przeczytać na naszej stronie lub posłuchać podcastu naszego eksperta – Karoliny Jurek. Warto sprawdzić i omówić swoją sytuację z ekspertem finansowym, żeby dowiedzieć się czy ten program jest dobrym rozwiązaniem w naszym przypadku”.

Program Mieszkanie Bez Wkładu Własnego to nie tylko mieszkania!

„Nowy program Mieszkanie Bez Wkładu Własnego pozwala również na zakup działki i budowę domu na zgłoszenie do 70m2! Czy nie jest to świetna opcja? Myślę, że jest to fajną alternatywą dla zakupu domu czy mieszkania ale musimy pamiętać, że banki mają swoje wymagania i procedura stawiania domu nie jest tak prosta, jak byśmy budowali go ze środków własnych.

O co zatem powinniśmy zadbać, żeby uzyskać kredyt na taką budowę?
Przede wszystkim nie obejdzie się bez projektu, kierownika budowy i dziennika budowy. W związku z tym budując dom „na zgłoszenie” zyskujemy:
- szybką decyzję o warunkach zabudowy,
- brak pozwolenia na budowę, co daje nam przyśpieszony czas rozpoczęcia budowy,
- niższe koszty budowy.

Co ciekawe, jest już sporo darmowych projektów takich domów na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, dzięki temu możemy zaoszczędzić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych”.
Poniżej link do przykładowych projektów: https://www.gunb.gov.pl/projekty-architektoniczno-budowlane

Rynek wtórny a rynek pierwotny w programie Mieszkanie Bez Wkładu Własnego.

„Dlaczego kupując mieszkanie z rynku wtórnego można skorzystać z programu Mieszkanie Bez Wkładu Własnego, a z rynku pierwotnego już rzadziej? Najważniejszym czynnikiem jest limit ceny lokalu mieszkalnego w przeliczeniu na 1 m2. Ustalone są dwa limity dla każdego z rejonów Polski, rynek pierwotny ma inną (wyższą) dopuszczalną cenę niż rynek wtórny. Pomimo tego, w większości przypadków ustalone limity są zbyt niskie i nie odpowiadają cenom panującym na rynku deweloperskim. Limity cen i wkładu budowlanego w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni użytkowej w 4 kwartale 2022 roku uległy zmianie. Nie w każdym przypadku uległy one podwyższeniu, dla niektórych rejonów Polski zostały obniżone!

Jeśli pragniesz skorzystać z programu to zapraszam do zapoznania się ze szczegółami u naszych ekspertów finansowych!”.


 Copyright © DEVELOPERGO